Štafetový závod La Manche uspořádali zaměstnanci Rehabilitačního ústavu Hrabyně (RÚH) v bazénu hrabyňského areálu. Účastnilo se ho 60 plavců. Společně v pátek 31. května uplavali 33,6 kilometrů, což je šířka kanálu mezi Francií a Velkou Británií. Fandilo jim desítky přihlížejících, včetně paralympioniků.
Hrabyně, 31. května 2024 – Plavecká akce se konala již podesáté. Zájem byl o ni jako vždy velký. „V bazénu se postupně vystřídalo 60 plavců – 11 současných pacientů, 44 bývalých pacientů a 5 zaměstnanců Hrabyně. Nejstarší účastník se narodil v roce1950. La Manche společně zdolali v čase 15 hodin a 57 minut, představovalo to zhruba 1680 délek našeho bazénu,“ vyčíslila fyzioterapeutka Tereza Kovářová, která před lety přišla s nápadem uspořádat závod a organizuje jej doposud.
Jak dodala, někteří účastníci museli plavat s doprovodem, i tak ale trať všichni registrovaní zvládli. „Jsou to pacienti různých diagnóz. Od lehkých ortopedických pacientů s poraněním kolene až po těžké kvadruplegiky, kteří plavou s pomocí terapeuta. To je náš cíl. Zapojit všechny pacienty, protože pro každého je pomyslný La Manche něco jiného. Někdo uplave kilometry, jiný třeba jen jeden bazén, aby mohl předat štafetu,” přiblížila Kovářová.
První plavec letošního ročníku vystartoval o půlnoci z čtvrtka 30. května na pátek 31. května. Slavnostního zahájení se účastnila i lukostřelkyně Šárka Musilová, stříbrná medailistka z paralympiády v Tokiu. Přítomni byli i primátor Opavy Tomáš Navrátil a ředitelka RÚH Andrea Ruprichová.
„La Manche se stal krásnou tradicí, která nám pomáhá motivovat naše pacienty k pohybu a překonávání vlastních hranic. Můj velký dík patří celému realizačnímu týmu – mým kolegyním a kolegům, kteří tuto akci s velkým nasazením každoročně připravují. Všichni v Hrabyni se na ni vždy těšíme a je skvělé, že se díky ní za námi vrací i naši bývalí pacienti, ať už v roli účastníků závodu, nebo přihlížejících,“ uvedla Andrea Ruprichová s tím, že na desátý ročník přijali pozvání i paralympionici.
Do Hrabyně totiž letos dorazil desetičlenný tým Para(re)startu, což je projekt Českého paralympijského výboru. Pacienti ústavu si tak během dne vyzkoušeli několik sportovních disciplín přímo pod dohledem paralympioniků.
Každý ročník provází kulturní program, aby si akci pořádně užili i pacienti, kteří nemohou plavat. Letos si zaměstnanci z oddělení fyzioterapie připravili bubenické vystoupení, další tým zaměstnanců zatančil choreografii zvanou Jerusalema, Petr Tomeček zahrál známé písně na panovu flétnu a připravena byla i ukázka canisterapie s fenkou australského ovčáka. Doprovodný program zakončili členové souboru Generace z Klimkovic.
Reportáže o akci La Manche naleznete níže:TV POLAR:
TV Polar, Opavský expresFACEBOOK RÚH: https://www.facebook.com/ruhrabyne